Dlaczego warto hodować rośliny doniczkowe? Poznaj 5 najważniejszych korzyści

person Napisany przez: Exotic Market list W: O roślinach egzotycznych Dnia: comment Komentarze: 0 favorite Odwiedzin: 664

Chcesz wypełnić pustą przestrzeń w domu i nadać mu przytulnego, swojskiego klimatu? A może zależy Ci na oczyszczeniu powietrza w pomieszczeniu, w którym pracujesz? To tylko niektóre odpowiedzi na pytanie, dlaczego warto hodować rośliny doniczkowe. 

Wystarczy odrobina dbałości o zielonych sprzymierzeńców, a odwdzięczą Ci się wspaniałym, bujnym wzrostem i licznymi walorami. Przedstawiamy 5 powodów, dlaczego warto hodować rośliny doniczkowe.

1. Dopełniają aranżację wnętrza

Nawet najlepiej zaaranżowane mieszkanie, utrzymane zgodnie z aktualnymi trendami wnętrzarskimi, nie jest do końca urządzone, jeśli nie ma w nich roślin. Same meble i dodatki to nie wszystko – wnętrze pozbawione zieleni wydaje się puste, zimne, wręcz ascetyczne, nie zachęca do odpoczynku, a często również negatywnie wpływa na samopoczucie domowników. Żeby przestrzeń nabrała charakteru, stała się przytulna i nastrojowa, wystarczy wprowadzić do niej kilka roślin. 

Zieleń pasuje do każdego stylu wnętrzarskiego – sprawdzi się zarówno w mieszkaniu inspirowanym prostym stylem skandynawskim, jak i będzie doskonale ożywiać przestrzeń minimalistyczną. Z pewnością doda smaku wnętrzu industrialnego i wprowadzi dawkę świeżości do przestrzeni vintage. Osoby, które lubią duże rośliny do mieszkania, docenią klasyczną monsterę – to bardzo efektowna i przy tym niezwykle popularna roślina o charakterystycznych, dziurawych liściach. Jest świetnym pomysłem na prezent, np. na parapetówkę.

2. Oczyszczają powietrze i nawilżają

Od dawna wiadomo, że rośliny oczyszczające powietrze w domu mogą przyczynić się do neutralizacji wielu toksycznych substancji, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Substancje takie jak benzen, formaldehyd, toluen są składnikami farb i rozpuszczalników, używa się ich do produkcji mebli, materiałów wykończeniowych, np. paneli podłogowych, ale są obecne również w kosmetykach oraz innych produktach używanych codziennie. 

Składniki te mogą wywoływać liczne alergie dróg oddechowych, powodować kaszel, wysypkę oraz wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Niektóre substancje mają też potencjalne działanie kancerogenne, a zatem powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na oczyszczanie powietrza. Naszymi sprzymierzeńcami są kwiaty doniczkowe, które produkują tlen i neutralizują toksyny. Najpopularniejsze rośliny tlenowe do mieszkania to między innymi skrzydłokwiat - Spathiphyllum. Doskonale nawilża powietrze i zapobiega jego wysuszeniu, co jest szczególnie ważne w sezonie grzewczym.

3. Pozytywnie wpływają na samopoczucie

Dlaczego warto uprawiać rośliny doniczkowe? Badania naukowe dowodzą, że zieleń w mieszkaniu lub miejscu pracy odpręża, regeneruje, przynosi ukojenie i ma zbawienny wpływ na układ nerwowy. Wykazano, że osoby mające regularny kontakt z roślinami doniczkowymi mają niższe ciśnienie krwi i puls. Nie chodzi zresztą tylko o samo przebywanie wśród zieleni – okazuje się, że również dbanie o kwiaty poprawia nastrój, obniża poziom stresu, może przeciwdziałać depresji, a u osób starszych lub mało aktywnych także wpływać na poprawę kondycji fizycznej. 

Rośliny doniczkowe sprzyjają też koncentracji i pomagają skupić się nauce lub pracy. W pokoju dziecka lub gabinecie warto postawić okazały filodendron, który doskonale pobudza szare komórki.

4. Poprawiają jakość snu 

To kolejna odpowiedź na pytanie, dlaczego warto mieć rośliny w domu. Osoby, które mają problemy z zasypianiem, a chcą uniknąć zażywania tabletek, mogą zainwestować w rośliny filtrujące powietrze, które w nocy uwalniają duże ilości tlenu. Jakie rośliny doniczkowe do domu najlepiej wybrać, jeśli zależy nam na spokojnym śnie – bez wybudzania się i nerwowego liczenia baranów? Świetnie sprawdzi się chociażby paproć – bardzo popularna roślina, która uzdatnia powietrze jonami ujemnymi, z jednoczesnym neutralizowaniem niekorzystnych jonów dodatnich. W takiej sypialni sen jest bardziej głęboki, organizm lepiej się regeneruje, a my wstajemy wypoczęci i zadowoleni.

5. Stanowią ciekawe hobby

Uprawa i pielęgnacja roślin to wciągające hobby, ale apetyt rośnie w miarę jedzenia! Po zakupie pierwszego egzemplarza szybko zauważymy miejsca, w których mogłaby stanąć kolejna doniczka. Różnorodność gatunków oraz ich niezwykłe właściwości sprawiają, że rośliny szybko mogą stać się prawdziwą pasją. 

Bardzo ciekawe są np. rośliny odstraszające owady w domu. Prym wiodą tutaj zioła, np. mięta pieprzowa, trawa cytrynowa i bazylia pospolita. Na uwagę zasługuje również muchołówka, czyli egzotyczna bylina, która pochłania owady. Gatunków jest mnóstwo, a ich odkrywanie może stać się wspaniałą przygodą.

Komentarze

Nie ma żadnych komentarzy do tego postu

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień