Jak dbać o rośliny doniczkowe? Poznaj najważniejsze zasady

person Napisany przez: Exotic Market list W: O roślinach egzotycznych Dnia: comment Komentarze: 0 favorite Odwiedzin: 384

Pielęgnacja roślin doniczkowych może wydawać się wymagającym i czasochłonnym zajęciem, jednak dzięki kilku prostym wskazówkom nawet laik może osiągnąć wspaniałe rezultaty – cieszyć się bujnymi roślinami, które znakomicie uzupełniają aranżację wnętrza. Jak dbać o rośliny doniczkowe? Nawozy, przesadzanie, podlewanie oraz inne porady znajdziesz w naszym artykule.

Stanowisko i ilość światła

Zanim wybierzemy miejsce, w którym roślina doniczkowa będzie się najlepiej prezentować, sprawdźmy, jakie ma wymagania. Przykładowo, okazała i bujna monstera z pewnością będzie świetnie wyglądać ustawiona na parapecie zlokalizowanym od południa, jednak bezpośrednia ekspozycja na promienie słoneczne negatywnie wpłynie na jej kondycję – uszkadza delikatne liście. Lepiej zatem postawić ją w głębi pomieszczenia, które jest dobrze oświetlone, ale nie narażone na silne słońce. 

Z kolei gatunki cieniolubne, takie jak zamiokulkas, nie potrzebują dużej dawki światła, a zatem sprawdzą się w łazienkach z małym oknem. Na roślinę może negatywnie wpływać nawet przestawianie jej – przykładem może być fikus beniamina, który źle reaguje nawet na przestawienie doniczki względem źródła światła. Kupujesz nowy gatunek, z którym jeszcze nie miałeś do czynienia? Koniecznie sprawdź specjalne oznaczenia na roślinach doniczkowych, które wskazują, jakie stanowisko jest optymalne dla danej odmiany.

Podlewanie roślin doniczkowych

Najlepiej podlewać kwiaty wodą w temperaturze pokojowej – może być to woda odstana, przegotowana lub przefiltrowana. Zaleca się unikania zimnej wody, którą dopiero co zaczerpnęliśmy z kranu. Ważna jest również pora podlewania – najlepiej robić to rano. Negatywny wpływ na kondycję roślin ustawionych w dobrze oświetlonym miejscu może też mieć podlewanie w porze, kiedy słońce mocno grzeje, np. w południe. Ważne jest również zraszanie liści, zwłaszcza w przypadku tropikalnych gatunków, które lubią wilgotne środowisko, np. epipremnum.

Częstotliwość podlewania roślin doniczkowych zależy oczywiście od wymagań danego gatunku – niektóre mogą przetrwać nawet kilka tygodni bez wody, np. sucholubna sansewieria, a inne potrzebują codziennej dawki wody oraz intensywnego zraszania. Warto też pamiętać o tym, że kwiatom nie służy zarówno przesuszenie, jak i przelanie. W przypadku tego drugiego woda stojąca w doniczce może przyczynić się do gnicia systemu korzeniowego, a w konsekwencji – obumarcia rośliny.

Codzienna pielęgnacja roślin doniczkowych

Jak dbać o rośliny doniczkowe, żeby pięknie się prezentowały? Wystarczy pamiętać o regularnym przecieraniu ich z gromadzącego się na powierzchni kurzu – można robić to przy pomocy wilgotnej ściereczki lub po prostu umieścić roślinę pod prysznicem i polewać wodą, pamiętając o tym, żeby nadmiar nie zgromadził się w doniczce. 

Żeby liście pięknie błyszczały, warto zastosować specjalny preparat, który nie tylko je upiększa, ale również zabezpiecza przed kurzem. Dodatkową zaletą nabłyszczacza do liści jest niwelowanie problemu przebarwień i plam. Warto też regularnie usuwać suche łodygi i pędy, zbierać opadłe liście oraz sprawdzać, czy rośliny nie zaatakowały szkodniki.

Nawożenie

Uzupełnianie mikro- i makroelementów to kolejny zabieg, który należy wykonywać, jeśli chcemy odpowiednio zadbać o rośliny doniczkowe. Nawozy zawierają cenne składniki, między innymi fosfor, potas, azot czy cynk, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju i ochrony roślin przed chorobami. 

Oczywiście rodzaj nawozu oraz częstotliwość jego stosowania należy dostosować do konkretnego gatunku. Można też użyć uniwersalnego preparatu. W sprzedaży znajdziemy różnego rodzaju produkty – zarówno w postaci płynnej, jak i stałej, np. granulek, proszku. Dostępne są również bardzo wygodne nawozy w formie patyczków czy żelu (np. do storczyków), które stopniowo uwalniają cenne mikro- i makroelementy.

Przesadzanie

Pielęgnacja roślin doniczkowych powinna uwzględniać również regularne uzupełnianie podłoża oraz przesadzanie. Zmiana doniczki na większą jest bardzo istotna, ponieważ rośliny w fazie wzrostu źle znoszą ciasne środowisko, w którym nie ma miejsca na korzenie. Najlepiej robić to na wiosnę, kiedy rośliny rozpoczynają wegetację. Do przesadzania konieczne jest odpowiednie podłoże – warto zaopatrzyć się w ziemię ogrodniczą o optymalnym pH lub kupić specjalną mieszankę dostosowaną do potrzeb konkretnego gatunku. 

Unikajmy przesadzania roślin w ziemię przyniesioną z przydomowego ogródka – może zawierać szkodniki. A jak przesadzać? Zacznijmy od podlewania rośliny, wtedy łatwiej wyciągniemy ją z doniczki. Na spód nowej należy wsypać odpowiedni drenaż, np. z keramzytu lub kamyków. Kolejny krok to nasypanie ziemi. Po posadzeniu rośliny koniecznie jest jej obfite podlanie. Jeśli woda wycieknie do podstawki, należy ją usunąć. Nie zaleca się również nawożenia bezpośrednio po przesadzeniu – należy odczekać minimum miesiąc.

Komentarze

Nie ma żadnych komentarzy do tego postu

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień