Jakie rośliny do łazienki? Najlepsze propozycje do jasnej i do zaciemnionej łazienki

person Napisany przez: Exotic Market list W: O roślinach egzotycznych Dnia: comment Komentarze: 0 favorite Odwiedzin: 321

W łazience mogą panować idealne warunki do uprawy wielu gatunków roślin – duża wilgotność powietrza sprzyja rozwojowi egzotycznych odmian, którym niestraszna jest nawet umiarkowana ilość naturalnego światła. Jakie rośliny do łazienki wybrać? Co sprawdzi się w jasnym, ciemnym i całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu? Zobacz nasze wskazówki!

Rośliny doniczkowe stanowią prawdziwą ozdobę wnętrza i warto mieć je w każdym pomieszczeniu. Łazienka nie zawsze wydaje się oczywistym miejscem, a przecież wiele odmian potrafi się w niej zaaklimatyzować. Bujna zieleń nadaje wnętrzu wyjątkowy charakter i może przeistoczyć zwykłą łazienkę w luksusowe SPA. Mnogość gatunków sprawia, że łatwo znaleźć egzemplarz, który będzie pasował do wybranego stylu wnętrzarskiego, a przy tym zniesie warunki panujące w wilgotnym pomieszczeniu. Jakie rośliny do łazienki sprawdzą się najlepiej?

Rośliny do łazienki z oknem

Właściciele łazienek z dużym oknem, np. znajdujących się na poddaszu, mają szczęście! W pomieszczeniu z dużą ilością naturalnego światła dobrze będą się rozwijać praktycznie wszystkie gatunki roślin – mogą zatem puścić wodze fantazji i wprowadzić do łazienki odmiany, które lubią dobrze oświetlone stanowiska. Oto najpopularniejsze gatunki, które warto postawić na parapecie lub kwietniku.

  • Alokazja – inaczej zakleśń. Bardzo intrygująca roślina doniczkowa o charakterystycznych, podłużnych liściach z jasnym, wyraźnym unerwieniem. Gatunek przybył do nas z lasów tropikalnych, nic więc dziwnego, że sprawdzi się w łazience, w której wilgotność powietrza bywa bardzo wysoka. Idealne miejsce dla to parapet osłonięty firanką – dzięki temu zapewnimy alokazji odpowiednią dawkę światła, jednak bez ryzyka poparzenia liści zbyt intensywnym promieniowaniem słonecznym.
  • Skrzydłokwiat – reprezentuje rośliny doniczkowe do łazienki, które świetnie czują się na parapecie zlokalizowanym od strony północnej lub wschodniej. Stanowisko powinno być dobrze doświetlone, jednak bez ostrego słońca. Skrzydłokwiat lubi wilgotne powietrze – w takim środowisku najlepiej się rozwija i zachwyca długimi liśćmi w kolorze soczystej zieleni. Warto często go zraszać. Białe kwiaty przypominające skrzydła urzekają swoim pięknem i stanowią doskonałą ozdobę łazienki.
  • Pachira wodna – zwana również drzewem butelkowym. Jest tropikalnym gatunkiem, który w domowej uprawie może osiągnąć do 2 m wysokości. Świetnie sprawdzi się na jasnym, jednak osłoniętym stanowisku, dobrze rozwija się w wilgotnym otoczeniu, ale trzeba uważać, żeby jej nie przelać.

Rośliny do ciemnej łazienki

W ciemnej łazience z niewielkim oknem również mogą zagościć rośliny doniczkowe. Warto postawić na gatunki, które nie tolerują bezpośredniej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Oto niektóre propozycje:

  • Storczyk – preferuje stanowiska z rozproszonym światłem, dlatego świetnie sprawdzi się w łazience ze średnim dostępem do naturalnego oświetlenia. Ta egzotyczna piękność lubi wilgotne środowisko oraz umiarkowane podlewanie – dlatego należy to robić dopiero, gdy podłoże przeschnie. Pięknie się prezentuje i nadaje pomieszczeniu luksusowego klimatu.  
  • Monstera – kolejna roślina doniczkowa, która dobrze poradzi sobie w łazience z ograniczonym dostępem światła. Reprezentuje rośliny cieniolubne do łazienki, nie jest wymagająca, dlatego sprawdzi się nawet u osób początkujących, które dopiero zaczynają przygodę z pielęgnacją zieleni.  
  • Filodendron – jest cieniolubny i sprawdzi się w łazienkach z oknem od wschodu lub północy, a zatem pomieszczeniach, w których nie ma dużej ilości naturalnego światła. Łatwy w hodowli, wystarczy utrzymywać w pomieszczeniu wysoką wilgotność powietrza oraz często zraszać liście wodą. Uwagę przykuwa charakterystycznymi, sercowatymi liśćmi.

Rośliny do łazienki bez okna

Właściciele całkowicie zacienionych łazienek wcale nie muszą rezygnować z kwiatów. Problem można rozwiązać na różne sposoby, np. zapewniając dodatkowe oświetlenie czy regularnie przestawiając rośliny z łazienki do innego pomieszczenia. Jakie rośliny do łazienki bez okna warto wybrać?

  • Zamiokulkas – poradzi sobie praktycznie w każdych warunkach, nawet w łazienkach z całkowitym zacienieniem. Jeśli będzie miał za mało światła, jego liście zmienią barwę na jasnozieloną, jednak nadal będą się rozwijać. Zamiokulkas nie lubi nadmiaru wody, dlatego lepiej go nie przelewać.
  • Sansewieria – zwana również wężownicą. Dobrze rozwija się w półcieniu, dlatego sprawdzi się w łazienkach bez okna. Nie toleruje nadmiaru wody, preferuje suche środowisko, dlatego pomieszczenie, w którym się znajduje, należy często wietrzyć. Co ciekawe, sansewierie to rośliny pochłaniające wilgoć – do łazienki wprost idealne!

Jak widzimy, w łazience może zagościć wiele gatunków roślin doniczkowych – zarówno tych preferujących stanowiska słoneczne, jak i cieniolubnych. Różnorodność odmian dostępnych obecnie na rynku gwarantuje, że z pewnością znajdziemy coś dla siebie.

Komentarze

Nie ma żadnych komentarzy do tego postu

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień