Jakie rośliny do sypialni? Jakie rośliny oczyszczają powietrze i poprawiają klimat?

person Napisany przez: Exotic Market list W: O roślinach egzotycznych Dnia: comment Komentarze: 0 favorite Odwiedzin: 561

Rośliny we wnętrzach to nasi sprzymierzeńcy – nie tylko ozdabiają mieszkania, ale mogą również oczyszczać powietrze ze szkodliwych dla zdrowia substancji. Urządzając sypialnię, warto zwrócić szczególną uwagę na kwiaty doniczkowe, które neutralizują zanieczyszczenia i wprowadzają do wnętrza zdrowy mikroklimat. Jakie rośliny do sypialni warto wybrać?

Rośliny do sypialni – dlaczego ich wybór jest tak ważny?

Dom to nasza twierdza – tutaj czujemy się bezpiecznie i swobodnie. Mało kto na co dzień rozmyśla jednak o tym, jakie niebezpieczeństwa mogą czaić się w meblach, panelach podłogowych, ścianach czy unosić w powietrzu po umyciu podłogi. Formaldehyd, toluen, ksylen czy trójchloroetylen to tylko niektóre substancje negatywnie wpływające na nasze zdrowie. Występują powszechnie – są składnikami środków chemii gospodarczej, używa się ich w procesie produkcji mebli czy impregnacji drewna, a także dodaje do farb, którymi malujemy wnętrza.

Oprócz tego powietrze w naszych mieszkaniach zanieczyszcza też smog, który przedostaje się do domu, gdy wietrzymy pomieszczenia. Szkodliwe substancje mogą wywoływać ból głowy i nadmierną senność, podrażniać drogi oddechowe, oczy, powodować kaszel, a także alergie i wysypki. Jak się jednak okazuje, niektóre rośliny doniczkowe mogą neutralizować ich negatywny wpływ. Jest to szczególnie istotne w sypialni – przebywamy w niej nawet 1/3 naszego życia, odpoczywając i regenerując siły. Warto, żeby żadne szkodliwe substancje nie zakłócały naszego spokojnego snu. A zatem, jakie rośliny oczyszczają powietrze?

Zdrowe rośliny do sypialni – naturalny filtr

Skąd wiemy, jakie rośliny rozprawiają się z zanieczyszczeniami obecnymi w powietrzu? Badania na ten temat przeprowadziła Amerykańska Agencja Kosmiczna NASA, która wyróżniła wiele gatunków roślin wpływających na nasze zdrowie. Według naukowców wprowadzają one zdrowy mikroklimat, wpływają na utrzymanie optymalnego poziomu wilgoci w pomieszczeniu, pochłaniają tlenek węgla, neutralizują promieniowanie wytwarzane przez urządzenia elektryczne, np. telewizory, a ich soczysta zieleń koi, relaksuje i daje oczom odpocząć. Jakie rośliny doniczkowe do sypialni wybrać?

Rośliny oczyszczające powietrze do sypialni – przegląd gatunków

  • paproć – królowa polskich mieszkań z okresu PRL-u znowu wraca do łask. Niezwykle efektowna, pięknie prezentuje się w wiszących doniczkach lub postawiona wysoko na regale. Paproć jest łatwa w utrzymaniu, lubi zacienione miejsca, ale jest też odporna na przesuszenie, a do tego neutralizuje formaldehyd i promieniowanie elektromagnetyczne.
  • filodendron – pochłania formaldehyd, benzen i amoniak, a jego uprawa nie jest trudna. Najbardziej lubi pokojową temperaturę i półcień, nie trzeba też często go podlewać. Pomimo wielu zalet, filodendron nie jest zalecany w domach, w których są dzieci i zwierzęta – zjedzenie liścia może spowodować zatrucie.
  • epipremnum złociste – kolejny gatunek rośliny do sypialni – efektowny, łatwy w utrzymaniu i zdrowy. Epipremnum posiada charakterystyczne jasne plamki na sercowatych liściach, które dodają mu niezwykłego uroku. Lubi się rozrastać, nie znosi nadmiaru wody, a zatem należy go podlewać z umiarem. Usuwa z powietrza benzen i formaldehyd – składniki obecne np. w lakierach czy rozpuszczalnikach.
  • skrzydłokwiat (Spathiphyllum) – jeśli zastanawiasz się, jakie rośliny doniczkowe do sypialni oczyszczają powietrze, a przy tym są modne, postaw na skrzydłokwiat. Ten gatunek nawilża powietrze i dba o to, żeby w pomieszczeniu panowała optymalna wilgotność. Oprócz tego neutralizuje negatywne działanie benzenu i tlenku węgla. Niestety, podobnie jak filodendron, należy go unikać w domach, w których są dzieci i zwierzęta.
  • fikus benjamina – inaczej figowiec płaczący, to prawdziwy pogromca trujących substancji lotnych. Usuwa z powietrza między innymi amoniak, formaldehyd, ksylen czy benzen, a zatem warto umieścić go w sypialni. W pomieszczeniach może osiągać wysokość nawet 2 metrów. Nie lubi mocnego słońca, przyzwyczaja się do miejsca – lepiej go nie przestawiać. Niestety często gubi liście.
  • zielistka – piękna roślina z długimi liśćmi ozdobionymi charakterystycznym jasnym paskiem. Szybko przystosowuje się do różnych warunków i nie jest wymagająca, jednak lepiej nie stawiać jej na oknach od południa – nie lubi bezpośredniej ekspozycji na słońce. Pochłania benzen i formaldehyd, nie jest szkodliwa dla zwierząt.
  • aloes – ma wiele zastosowań, a o jego leczniczych i pielęgnujących skórę właściwościach słyszał chyba każdy. Najlepiej rozwija się w pełnym słońcu, można go zatem postawić na południowym oknie. Jeśli zastanawiamy się, jakie rośliny doniczkowe wytwarzające tlen warto postawić w sypialni, wybierzmy właśnie aloes, który produkuje tlen także w nocy. 

Zdrowe rośliny do sypialni są naturalnym filtrem, który jest w stanie zneutralizować wiele szkodliwych substancji. Przedstawione wyżej kwiaty doniczkowe to tylko kilka propozycji. Bogaty wybór dostępnych gatunków sprawia, że każdy miłośnik roślin z pewnością znajdzie swój ideał.

Komentarze

Nie ma żadnych komentarzy do tego postu

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień