Rośliny doniczkowe łatwe w utrzymaniu – poznaj nasze propozycje
Bujne rośliny doniczkowe, które zachwycają soczystą zielenią, to najlepszy pomysł na dodanie wnętrzu przytulnego charakteru. Niestety wiele osób obawia się, że pielęgnacja kwiatów jest trudna i pracochłonna. Wcale nie musi tak być – wystarczy wybrać odpowiedni gatunek. Prezentujemy niewymagające rośliny doniczkowe, które sprawdzą się w mieszkaniach osób zabieganych lub z niewielkim doświadczeniem.
Chcesz, żeby Twoje mieszkanie stało się zieloną oazą, w której na każdym kroku towarzyszą Ci wspaniałe okazy – zadbane, egzotyczne rośliny? Marzenia o wnętrzu wypełnionym pięknymi kwiatami doniczkowymi często przegrywają z rzeczywistością – jesteśmy zabiegani, dużo pracujemy, często wyjeżdżamy i prowadzimy aktywny tryb życia. Nie zawsze jesteśmy zatem w stanie sprostać wymaganiom roślin. Na szczęście istnieją gatunki, które wybaczą nam nawet największe grzechy. Sprawdźmy rośliny doniczkowe łatwe w utrzymaniu!
Monstera
Prawdziwa królowa polskich mieszkań – obecnie trudno jest znaleźć aranżację wnętrza, która nie uwzględnia efektownej i pięknej monstery. Rośliny łatwe w utrzymaniu, z dużymi, dziurawymi liśćmi, świetnie znoszą trudne warunki i mogą zagościć nawet w mieszkaniu osoby, która stawia pierwsze kroki na zielonej drodze. Wystarczy umieścić doniczkę na parapecie lub w pobliżu okna – monstera lubi światło i dzięki niemu na jej liściach pojawiają się charakterystyczne pęknięcia. Nie ma dużych wymagań, w lecie można ją podlewać raz w tygodniu, a w sezonie zimowym nawet raz na dwa tygodnie.
Sansewieria
Omawiając rośliny doniczkowe łatwe w uprawie, nie możemy pominąć intrygującej sansewierii, zwanej również wężownicą. Ten sukulent zachwyca długimi, strzelistymi, nakrapianymi liśćmi, które potrafią magazynować wodę. Nic dziwnego, że sansewieria jest w stanie przetrwać długi czas bez podlewania i prezentować się bardzo efektownie. Co więcej – zbyt częste zraszanie jej wodą może mieć negatywny wpływ na system korzeniowy. Roślina nie lubi, gdy jej podłoże jest stale wilgotne, dlatego to idealny pomysł na prezent dla kogoś, kto zapomina o podlewaniu.
Epipremnum
Modne przed laty pnącze, obecnie znów jest na topie – można je spotkać nie tylko w mieszkaniach, ale również biurach czy urzędach. Cechą charakterystyczną epipremnum są efektowne liście upstrzone drobnymi plamkami. Bardzo szybko wypuszcza nowe i może urosnąć nawet na 5 metrów długości. Najlepiej rozwija się na stanowisku jasnym, jednak nie można narażać jej na bezpośrednie oddziaływanie słońca. A jak toleruje przesuszenie? Roślina woli częste, jednak niezbyt obfite podlewanie. Epipremnum szkodzi przemoczone podłoże, jednak zbyt suche również nie będzie mu służyć.
Zamiokulkas
Niemal niezniszczalna roślina doniczkowa – przetrwa nawet w mieszkaniu osoby, która przypomina sobie o podlewaniu średnio raz na pół roku. Jej sekretem jest magazynowanie wilgoci w kłączach i liściach, dlatego świetnie radzi sobie z długimi okresami suszy. Wytrzymuje zresztą nie tylko brak wody, ale także niedobór światła. Wspaniale zdobi wnętrze – jej mięsiste, błyszczące liście uniesione do góry prezentują się doskonale nie tylko w mieszkaniach, ale również obiektach użyteczności publicznej.
Spathiphyllum (skrzydłokwiat)
Kolejny gatunek idealny dla osób z małym doświadczeniem w uprawie roślin. Najlepiej rośnie na jasnych stanowiskach, jednak nie toleruje bezpośredniego oddziaływania promieni słonecznych. Można ustawić go na parapecie znajdującym się od wschodu lub północy. Co ciekawe, spathiphyllum potrafi samodzielnie poinformować właściciela o konieczności podlania – sygnalizuje to poprzez opuszczenie liści. Dodatkowym atutem tej uroczej rośliny są właściwości oczyszczające powietrze – skrzydłokwiat chroni przed wpływem szkodliwych związków.
Dracena
Kolejny sukulent, który nie ma dużych wymagań i sprawdzi się w różnych warunkach. Jest przystosowany do niewielkiej ilości wody, którą magazynuje w pniu, jednak świetnie rozwija się też w wilgotnym środowisku – wówczas szybko rośnie. Efektowna dracena jest gatunkiem odpornym, a do tego oczyszcza powietrze z toksyn. Najlepiej podlewać ją, kiedy podłoże będzie całkowicie suche.
W tej samej kategorii
- Jak dbać o rośliny doniczkowe? Poznaj najważniejsze zasady
- Jakie rośliny do łazienki? Najlepsze propozycje do jasnej i do zaciemnionej łazienki
- Dlaczego warto hodować rośliny doniczkowe? Poznaj 5 najważniejszych korzyści
- Rośliny lubiące cień – zobacz naszą listę roślin doniczkowych do domu
- Jakie rośliny do sypialni? Jakie rośliny oczyszczają powietrze i poprawiają klimat?
Komentarze
Nie ma żadnych komentarzy do tego postu
Zostaw swój komentarz