Rośliny kolekcjonerskie czyli światowy fenomen zielonego luksusu w domu

person Napisany przez: Exotic Market list W: O roślinach egzotycznych Dnia: comment Komentarze: 0 favorite Odwiedzin: 1156

Niemal wszyscy z nas uwielbiają rośliny znajdujące się domowym zaciszu. Nawet, jeśli ktoś nie pała do nich wybitną fascynacją to cieszą oko i przyjemnie wypełniają przestrzeń, w której spędzamy większość prywatnego czasu. Co sprawiło, że rośliny kolekcjonerskie stały się tak bardzo popularne?

Rzadkie rośliny kolekcjonerskie – czy to tylko chwilowa moda?

W zasadzie w każdym domu znajdziemy przynajmniej jedną lub więcej roślin natomiast ostatnie lata przyniosły “modę” na rośliny kolekcjonerskie, których nierzadko hodowcy kultywują w swoich mieszkaniach dosłownie setki. Tak na dobrą sprawę ciężko stwierdzić, co stało się czynnikiem aktywującym ten trend na skalę światową jednak jego skutki widoczne są niemal na każdym kroku naszego życia - nowoczesne kwiaciarnie z coraz to ciekawszymi gatunkami roślin, stale poszerzająca się oferta marketów ogrodniczych, gdzie na półki zawitały niespotykane dotychczas gatunki kolekcjonerskich roślin tropikalnych. Dzięki unikatowym kolorom, kształtom liści, sposobie wzrostu oraz rzadkości występowania, podopieczni przestają być dla hodowców tak zwanymi stereotypowymi “paprotkami na kredensie”, a stają się jednostkami wyjątkowymi, o które dba się z pieczołowitością, poświęcając nierzadko uwagę każdemu gatunkowi z osobna.

Słaba dostępność roślin kolekcjonerskich – przyczyny

Jak można zauważyć w środowiskach roślinnych, coraz więcej osób chce posiadać dużą kolekcję, jednak wiele gatunków roślin kolekcjonerskich, które można znaleźć w sieci, ma wciąż bardzo ograniczoną dostępność. Spowodowane jest to często ich powolnym wzrostem, trudnością w rozmnażaniu lub specyficznymi wymaganiami, które niejednokrotnie przekraczają możliwości hodowców - amatorów. Niejednokrotnie są to gatunki dobrze nam znane z parapetów naszych mam i babć jednak na drodze selekcji lub modyfikacji uzyskano ich odmiany, które różnią się od pierwowzoru kształtem liści, ich ubarwieniem lub pokrojem całej rośliny. Prostym przykładem jest Monstera deliciosa – Monstera dziurawa, której odmiany “Thai Constellation”, “Marmorata”, “Mint” lub bardziej już popularna “Variegata” o przebieleniach na liściach, zawojowały rynek i zawróciły w głowie niejednemu kolekcjonerowi. Ich fenomenalne ubarwienie oraz wciąż stosunkowo mała częstotliwość występowania na rynku powodują, że cieszą się coraz bardziej rosnącą popularnością.

Jak można się łatwo domyślić, rosnąca popularność roślin kolekcjonerskich, która dotyczy głównie rodzajów Philodendron, Monstera oraz Anthurium, przy wciąż małej dostępności wielu gatunków skutkuje osiąganiem przez poszczególne gatunki i odmiany astronomicznych wręcz cen.

Najdroższe rośliny kolekcjonerskie

Jedną z rekordzistek w świecie roślin kolekcjonerskich jest wspomniana wyżej Monstera deliciosa „Mint”, której ceny sięgają od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Osoby nie mające nic wspólnego ze światem roślin kolekcjonerskich najczęściej podchodzą do takich informacji z niedowierzaniem, jednak trzeba pamiętać, jak w przypadku większości artykułów kolekcjonerskich, ceny dyktują najczęściej niewielka podaż oraz bardzo duży popyt.

Z tym zagadnieniem związanych jest kilka czynników, które mają wpływ na niewiarygodne wręcz windowanie cen poszczególnych odmian i gatunków roślin kolekcjonerskich. Trzeba liczyć się z tym, że dla zapalonego hodowcy - kolekcjonera, dana roślina nie ma żadnego substytutu, którym można by ją zastąpić i „oszukać” pragnienia posiadania tej konkretnej, jedynej. Oznacza to, ni mniej ni więcej, że znajdą się osoby, które będą skłonne zapłacić niebotyczną kwotę za pożądaną pozycję ze swojej „Listy Marzeń”. 

Jako że dostawcy nie są po prostu w stanie wyprodukować, w wystarczająco krótkim czasie, na tyle dużo egzemplarzy tych szczególnie rzadkich i poszukiwanych gatunków kolekcjonerskich Philodendron lub Anthurium, to ceny utrzymują się często na bardzo wysokim poziomie. 

Innym czynnikiem, który warunkuje często utrzymujące się wysokie ceny roślin jest sposób ich sprzedaży w środowisku roślinnym, a mamy tu na myśli sprzedaż poprzez licytacje. Ta forma nabywania roślin powoduje, że poszczególne gatunki nierzadko uzyskują wyższe ceny niż rzeczywista wartość danego okazu, co z kolei napędza podnoszenie cen przez sprzedawców, którzy mogą zweryfikować, jak dużo potencjalni zainteresowani są w stanie zapłacić za roślinę.

Popyt na rośliny kolekcjonerskie rośnie z dnia na dzień, a chociaż mody na tworzenie kolekcji egzotycznych roślin tropikalnych nie można przypisać jednemu czynnikowi to przyczyniła się ona niewątpliwie do znacznego wzrostu cen gatunków i odmian, które jeszcze kilka lat temu można byłoby kupić za ułamek obecnej wartości. Nie każdy jednak, kto wydaje kilkaset złotych za Philodendrona lub Anthurium decyduje się na to z samego zamiłowania do uprawy roślin. Część z tych osób płaci w ten sposób za dostęp do nowego statusu społecznego i przynależność do, jak by nie patrzeć, ekskluzywnej części społeczeństwa kolekcjonerów towarów luksusowych. Niestety, to zjawisko niesie ze sobą coraz częstszy, przykry proceder, jakim jest kradzież sadzonek cennych gatunków i odmian z Ogrodów Botanicznych. Ze smutkiem można stwierdzić, że doniesienia o takich sytuacjach są już na porządku dziennym i dotyczą nie tylko małych kawałków, a nierzadko całych, dużych roślin zwyczajnie ukradzionych z publicznych kolekcji.

Rośliny egzotyczne do domu – podsumowanie 

Można śmiało powiedzieć, że obecnie rynek egzotycznych roślin kolekcjonerskich rozkwita, jednak miejmy nadzieję, że owo zjawisko nie przerodzi się w konsumpcyjną gonitwą za hodowlą dla samego posiadania i środowisko pasjonatów roślin nie zgubi po drodze całej pasji do uprawy roślin, od której przecież wszystko się zaczęło.

Rośliny kolekcjonerskie - Anthurium forgetii White Stripes, Philodendron mamei, Philodendron rubrijuvenile

Komentarze

Nie ma żadnych komentarzy do tego postu

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień