Rośliny lubiące cień – zobacz naszą listę roślin doniczkowych do domu
Nie wszystkie rośliny doniczkowe lubią być wystawiane na pełne słońce – istnieją gatunki, które upodobały sobie cień i w takich warunkach najlepiej się rozwijają. To dobra wiadomość dla wszystkich fanów kwiatów w domu, oznacza bowiem, że nawet pozornie trudne pomieszczenia, bez dostępu do dużej ilości naturalnego światła, mogą zachwycać soczystą zielenią. Przedstawiamy rośliny, które lubią cień!
Rośliny doniczkowe to najlepsza dekoracja wnętrz – zieleń koi wzrok, a jednocześnie ożywia i urozmaica minimalistyczny wystrój naszych mieszkań. Świetnie sprawdza się nie tylko w nasłonecznionych pomieszczeniach, ale również tych zlokalizowanych od strony północnej czy posiadających jedynie niewielkie okno. Łazienka, kuchnia, klatka schodowa, przedpokój oraz inne miejsca w naszych domach, które nie są skąpane w pełnym słońcu, także mogą rozkwitnąć bujną zielenią. Rozwiązaniem mogą być rośliny znane jako tropikalne, które w naturalnych warunkach kryją się w niskiej partii dżungli – pod koronami drzew. Warto wykorzystać je we wnętrzu. Przedstawiamy gatunki, które w wyjątkowy sposób ozdabiają miejsca znajdujące się daleko od źródła naturalnego światła – ciemne kąty i inne zakamarki naszych mieszkań. Jakie rośliny lubią cień?
Rośliny doniczkowe lubiące cień
Zamiokulkas zamiolistny
Prawdziwy król naszych wnętrz – jedna z najbardziej popularnych roślin doniczkowych. Jest wyjątkowo odporny na trudne warunki – z gracją znosi cień i małą ilość wody. Tak naprawdę tylko przelanie rośliny może negatywnie wpłynąć na jej stan, dlatego trzeba pamiętać o oszczędnym podlewaniu. Zamiokulkas odwdzięczy się nam pięknymi, błyszczącymi i intensywnie zielonymi liśćmi, które z czasem ciemnieją. Jest bardzo efektowny, a w odpowiednich warunkach rośnie do 1,5 m. Z uprawą zamiokulkasa poradzą sobie nawet osoby, które do tej pory nie miały „ręki” do roślin.
Paproć
Kiedyś niezwykle popularna w polskich domach, obecnie znów na topie. Paproć to kolejny gatunek rośliny doniczkowej, która upodobała sobie zacienione miejsca. Wiąże się to oczywiście z jej występowaniem w naturalnym środowisku – rośnie bowiem w dolnych, cienistych partiach lasów tropikalnych. Stosunkowo łatwa w uprawie – wystarczy podlewać ją dwa razy w tygodniu. Ważne jest także utrzymywanie wysokiej wilgotności powietrza – minimum 50%. Paproć świetnie sprawdzi się w łazience lub kuchni. Jej dodatkową zaletą jest neutralizowanie zanieczyszczeń z powietrza.
Filodendron
Jeśli zastanawiasz się, jakie rośliny lubią cień, a jednocześnie dobrze znoszą nieregularne podlewanie, postaw na filodendron. Pamiętaj o tym, że nie lubi bezpośredniej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, ale potrzebuje dużo wilgoci, warto więc często spryskiwać jego liście. Jednym z najbardziej efektownych gatunków jest filodendron pnący, który znakomicie prezentuje się w wiszącej doniczce.
Monstera
Imponująca, efektowna i bardzo modna! Monstera ma wszystkie atuty, jakie powinna posiadać roślina doniczkowa. Charakterystyczne perforowane liście dodają jej niezwykłego uroku i sprawiają, że w każdym pomieszczeniu świetnie się prezentuje. Najlepiej rozwija się na stanowiskach oświetlonych, jednak nie bezpośrednio na słońcu. Będzie znakomitą ozdobą parapetu położonego od strony północnej. Pamiętajmy o tym, że zbyt duże zacienienie może spowodować, że liście monstery przestaną pękać – co negatywnie odbija się na jej wyglądzie.
Epipremnum
Rośliny lubiące cień, które szybko rosną i są niewymagające – co wybrać? Epipremnum złociste spełnia te kryteria, a dodatkowo oczyszcza powietrze ze szkodliwych związków chemicznych. Jeśli rośnie na słońcu, jego liście pokrywają się jasnymi plamkami, które przykuwają wzrok. Z kolei epipremnum postawione w zacienionych pomieszczeniach ma głęboki, nasycony kolor, który również ma dużo uroku.
Cissus rombolistny
Kolejny gatunek, który sprawdzi się w półcieniu. Wywodzi się z Afryki Południowej i nie ma dużych wymagań odnośnie do pielęgnacji. Wystarczy utrzymywać w powietrzu odpowiednią wilgotność, regularnie zraszać roślinę i nie przesadzać z podlewaniem. Źle znosi bezpośrednią ekspozycję na słońce, ale nie lubi również mocno zacienionych miejsc – warto zatem znaleźć złoty środek. Zbyt duża ilość wody negatywnie wpływa na stan rośliny.
W tej samej kategorii
- Jak dbać o rośliny doniczkowe? Poznaj najważniejsze zasady
- Jakie rośliny do łazienki? Najlepsze propozycje do jasnej i do zaciemnionej łazienki
- Dlaczego warto hodować rośliny doniczkowe? Poznaj 5 najważniejszych korzyści
- Rośliny doniczkowe łatwe w utrzymaniu – poznaj nasze propozycje
- Jakie rośliny do sypialni? Jakie rośliny oczyszczają powietrze i poprawiają klimat?
Komentarze
Nie ma żadnych komentarzy do tego postu
Zostaw swój komentarz