Rośliny lubiące cień – zobacz naszą listę roślin doniczkowych do domu

person Napisany przez: Exotic Market list W: O roślinach egzotycznych Dnia: comment Komentarze: 0 favorite Odwiedzin: 923

Nie wszystkie rośliny doniczkowe lubią być wystawiane na pełne słońce – istnieją gatunki, które upodobały sobie cień i w takich warunkach najlepiej się rozwijają. To dobra wiadomość dla wszystkich fanów kwiatów w domu, oznacza bowiem, że nawet pozornie trudne pomieszczenia, bez dostępu do dużej ilości naturalnego światła, mogą zachwycać soczystą zielenią. Przedstawiamy rośliny, które lubią cień!

Rośliny doniczkowe to najlepsza dekoracja wnętrz – zieleń koi wzrok, a jednocześnie ożywia i urozmaica minimalistyczny wystrój naszych mieszkań. Świetnie sprawdza się nie tylko w nasłonecznionych pomieszczeniach, ale również tych zlokalizowanych od strony północnej czy posiadających jedynie niewielkie okno. Łazienka, kuchnia, klatka schodowa, przedpokój oraz inne miejsca w naszych domach, które nie są skąpane w pełnym słońcu, także mogą rozkwitnąć bujną zielenią. Rozwiązaniem mogą być rośliny znane jako tropikalne, które w naturalnych warunkach kryją się w niskiej partii dżungli – pod koronami drzew. Warto wykorzystać je we wnętrzu. Przedstawiamy gatunki, które w wyjątkowy sposób ozdabiają miejsca znajdujące się daleko od źródła naturalnego światła – ciemne kąty i inne zakamarki naszych mieszkań. Jakie rośliny lubią cień?

Rośliny doniczkowe lubiące cień

Zamiokulkas zamiolistny

Prawdziwy król naszych wnętrz – jedna z najbardziej popularnych roślin doniczkowych. Jest wyjątkowo odporny na trudne warunki – z gracją znosi cień i małą ilość wody. Tak naprawdę tylko przelanie rośliny może negatywnie wpłynąć na jej stan, dlatego trzeba pamiętać o oszczędnym podlewaniu. Zamiokulkas odwdzięczy się nam pięknymi, błyszczącymi i intensywnie zielonymi liśćmi, które z czasem ciemnieją. Jest bardzo efektowny, a w odpowiednich warunkach rośnie do 1,5 m. Z uprawą zamiokulkasa poradzą sobie nawet osoby, które do tej pory nie miały „ręki” do roślin.

Paproć

Kiedyś niezwykle popularna w polskich domach, obecnie znów na topie. Paproć to kolejny gatunek rośliny doniczkowej, która upodobała sobie zacienione miejsca. Wiąże się to oczywiście z jej występowaniem w naturalnym środowisku – rośnie bowiem w dolnych, cienistych partiach lasów tropikalnych. Stosunkowo łatwa w uprawie – wystarczy podlewać ją dwa razy w tygodniu. Ważne jest także utrzymywanie wysokiej wilgotności powietrza – minimum 50%. Paproć świetnie sprawdzi się w łazience lub kuchni.  Jej dodatkową zaletą jest neutralizowanie zanieczyszczeń z powietrza.

Filodendron

Jeśli zastanawiasz się, jakie rośliny lubią cień, a jednocześnie dobrze znoszą nieregularne podlewanie, postaw na filodendron. Pamiętaj o tym, że nie lubi bezpośredniej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, ale potrzebuje dużo wilgoci, warto więc często spryskiwać jego liście. Jednym z najbardziej efektownych gatunków jest filodendron pnący, który znakomicie prezentuje się w wiszącej doniczce.   

Monstera

Imponująca, efektowna i bardzo modna! Monstera ma wszystkie atuty, jakie powinna posiadać roślina doniczkowa. Charakterystyczne perforowane liście dodają jej niezwykłego uroku i sprawiają, że w każdym pomieszczeniu świetnie się prezentuje. Najlepiej rozwija się na stanowiskach oświetlonych, jednak nie bezpośrednio na słońcu. Będzie znakomitą ozdobą parapetu położonego od strony północnej. Pamiętajmy o tym, że zbyt duże zacienienie może spowodować, że liście monstery przestaną pękać – co negatywnie odbija się na jej wyglądzie.  

Epipremnum

Rośliny lubiące cień, które szybko rosną i są niewymagające – co wybrać? Epipremnum złociste spełnia te kryteria, a dodatkowo oczyszcza powietrze ze szkodliwych związków chemicznych. Jeśli rośnie na słońcu, jego liście pokrywają się jasnymi plamkami, które przykuwają wzrok. Z kolei epipremnum postawione w zacienionych pomieszczeniach ma głęboki, nasycony kolor, który również ma dużo uroku.

Cissus rombolistny

Kolejny gatunek, który sprawdzi się w półcieniu. Wywodzi się z Afryki Południowej i nie ma dużych wymagań odnośnie do pielęgnacji. Wystarczy utrzymywać w powietrzu odpowiednią wilgotność, regularnie zraszać roślinę i nie przesadzać z podlewaniem. Źle znosi bezpośrednią ekspozycję na słońce, ale nie lubi również mocno zacienionych miejsc – warto zatem znaleźć złoty środek. Zbyt duża ilość wody negatywnie wpływa na stan rośliny. 

Komentarze

Nie ma żadnych komentarzy do tego postu

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień